جدول شرح در متن تصویری مرحوم محمدعلی اسلامی ندوشن

جدول شرح در متن تصویری مرحوم محمدعلی اسلامی ندوشن توسط تیم طراحان جدول سایت جدول یاب در تاریخ 07 اردیبهشت 1401 و با درجه سختی آسان طراحی شده است. چنانچه نسبت به این جدول نظر و یا انتقادی داشتید در قسمت دیدگاه آن را ثبت کنید. جدول یاب همواره پذیرای دیدگاه های شما عزیزان خواهد بود.
جدول شرح در متن تصویری همانند سایر جداول شرح در متن معمول طراحان جدول می باشد که بایستی پاسخ شرح هر جدول را باتوجه به فلش ها وارد کنید.

توضیحات جدول

استاد مرحوم محمدعلی اسلامی ندوشن ، استاد زبان و ادبیات فارسی، (دوشنبه ۵ اردیبهشت)، در سن ۹۷ سالگی در کانادا درگذشت.
محمدعلی اسلامی‌ندوشن، در سال ۱۳۰۳ در ندوشنِ یزد، چشم به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در ندوشن، یزد و تهران گذراند و سپس وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد. او دکتری حقوق خود را از دانشگاه سوربن فرانسه دریافت کرد.

ندوشن در سال ۱۳۳۴ به ایران بازگشت و چند سالی در سمت قاضی دادگستری مشغول به کار شد، ولی سرانجام، عشق به ادبیات فارسی بود که او را به تدریس در این رشته رهنمون کرد. این ادیب و پژوهشگر که از ۱۲ سالگی شعر می‌گفت و آثارش از همان نوجوانی در مطبوعات منتشر می‌شد، با این که در رشته حقوق دکتری گرفته بود، به تدریس ادبیات در دانشکده‌ها و مدرسه‌های عالی گوناگون پرداخت تا این‌که در سال ۱۳۴۸، عضو هیات علمی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شد.

این شاعر و پژوهشگر ادبیات، به مدت دو دهه، درس‌هایی چون ادبیات تطبیقی، شاهنامه، شاهکارهای ادبیات جهان، تاریخ تمدن و فرهنگ ایران و … را در دانشکده ادبیات و حقوق دانشگاه تهران تدریس و شاگردان بسیاری را تربیت کرد.

اسلامی ندوشن در مدت ۷۰ سال، بیش از ۷۰ کتاب و صدها مقاله در باره فرهنگ و تاریخ ایران و ادبیات فارسی، منتشر کرد.

مجموعه شعرهای «گ‍ن‍اه» و «چشمه»‬ و مجموعه مقاله‌های «ب‍ه دن‍ب‍ال س‍ای‍ه ه‍م‍ای»، «ایران را از یاد نبریم»، «جام جهان‌بین»، «آواه‍ا و ای‍م‍اه‍ا»، «گ‍ف‍ت‍ی‍م و ن‍گ‍ف‍ت‍ی‍م»، «س‍خ‍ن‌ه‍ا را ب‍ش‍ن‍وی‍م»، «م‍رزه‍ای ن‍اپ‍ی‍دا‏‫» و «برگریزان»، بخشی از کتاب‌های منتشر شده از دکتر ندوشن است.

از آثار پژوهشی او در پهنه ادبیات، حقوق، جامعه‌شناسی، تاریخ و ایران‌شناسی هم می‌توان از کتاب‌های «زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه»، «داستان داستان‌ها: رستم و اسفندیار در ش‍اه‍ن‍ام‍ه»، «درباره رستم و سهراب بنیاد شاهنامه»، «ف‍ره‍ن‍گ و ش‍ب‍ه‌ف‍ره‍ن‍گ»، «روزهای سرگذشت»، «نوشته‌های بی‌سرنوشت»، «م‍اج‍رای پ‍ای‍ان‌ن‍اپ‍ذی‍ر ح‍اف‍ظ»، «ن‍امه ن‍ام‍ور: گ‍زی‍ده ش‍اه‍ن‍ام‍ه ف‍ردوس‍ی»، «چ‍ه‍ار س‍خ‍ن‍گ‍وی وج‍دان ای‍ران (ف‍ردوس‍ی، م‍ول‍وی، س‍ع‍دی، ح‍اف‍ظ)»، «ذک‍ر م‍ن‍اق‍ب ح‍ق‍وق ب‍ش‍ر در ج‍ه‍ان س‍وم»، «س‍رو س‍ای‍ه‌ف‍ک‍ن: درب‍اره ف‍ردوس‍ی و ش‍اه‍ن‍ام‍ه»، «شهرزاد قصه‌گو»، «بهار در پاییز: سفینه هفتادوهفت رباعی»، «ت‍أم‍ل در ح‍اف‍ظ: ب‍ررس‍ی ه‍ف‍ت‍ادوه‍ف‍ت غ‍زل در ارت‍ب‍اط ب‍ا ت‍اری‍خ و ف‍ره‍ن‍گ ای‍ران»، «ای‍ران چ‍ه ح‍رف‍ی ب‍رای گ‍ف‍ت‍ن دارد؟»، «ای‍ران، ل‍وکِ پ‍ی‍ر»، «ای‍ران و ی‍ون‍ان در ب‍س‍ت‍ر ب‍اس‍ت‍ان»، «از رودک‍ی ت‍ا ب‍ه‍ار: درب‍اره ب‍ی‍س‍ت‌ودو ش‍اع‍ر ب‍زرگ ای‍ران» و «سرو سخنگو: تک‌بیت‌هایی از چهار شاعر بزرگ ایران»، نام برد.

از اسلامی نُدوشن، دو کتاب داستان «اف‍س‍ان‍ه و اف‍س‍ون» و «پ‍ن‍ج‍ره‌ه‍ای ب‍س‍ت‍ه» هم به یادگار مانده است.

دیدگاه ها

به کیفیت جدول شرح در متن تصویری مرحوم محمدعلی اسلامی ندوشن چه نمره ای می دهید؟
 • مرتضی سلمانی مرادی:
  از طرّاحان سپاسگزارم
  3 هفته پیش2022-04-29 00:24:16

 • مریم میرشجاعی:
  درود وسپاس .
  3 هفته پیش2022-04-28 15:06:16

 • سکینه قبادپور:
  سلام عالی بودمتشکرم
  3 هفته پیش2022-04-28 03:30:04

 • علیرضاکاظمی:
  سلام خسته نباشید خیلی خوب بود
  3 هفته پیش2022-04-27 19:44:03

 • مهدی حیدرنژاد:
  با سلام به تیم طراحان جدول
  من روی خانه ها لمس میکنم ولی خونه ها کار نمیکنه
  ولی جدول های دیگه کار میکنه
  تشکر

  3 هفته پیش2022-04-27 19:18:21

  پاسخ: سلام وقت شما بخیر. در این نوع جدول شرح در متن تصویری شما باید ابتدا روی سوال لمس یا کلیک کنید تا خانه های مربوط به سوال برای شما نمایش داده بشود و شما بتوانید حروف را در خانه های مشخص شده قرار بدهید.
 • آناهیتا حاجی ابوتراب:
  خوب بود
  3 هفته پیش2022-04-27 18:11:04

 • میترا آذین از تهران:
  با سلام و تشکر. عالی
  3 هفته پیش2022-04-27 16:59:41