جدول شرح در متن تصویری 198 شهادت حضرت فاطمه(س)

جدول شرح در متن تصویری 198 شهادت حضرت فاطمه(س) توسط تیم طراحان جدول سایت جدول یاب در تاریخ 16 دی 1400 و با درجه سختی آسان طراحی شده است. چنانچه نسبت به این جدول نظر و یا انتقادی داشتید در قسمت دیدگاه آن را ثبت کنید. جدول یاب همواره پذیرای دیدگاه های شما عزیزان خواهد بود.
جدول شرح در متن تصویری همانند سایر جداول شرح در متن معمول طراحان جدول می باشد که بایستی پاسخ شرح هر جدول را باتوجه به فلش ها وارد کنید.

توضیحات جدول

شهادت حضرت فاطمه(س) از باورهای غالب و دیرینه در میان شیعیان است که بر اساس آن، حضرت فاطمه(س) دختر پیامبر اسلام(ص) نه به مرگ طبیعی، بلکه در اثر آسیب‌های وارد شده از سوی برخی از صحابه پیامبر به شهادت رسیده است. اهل‌سنت درگذشت وی را ناشی از غم و اندوه رحلت پیامبر(ص) دانسته‌اند؛ اما شیعیان عامل اصلی شهادت او را عمر بن خطاب می‌دانند و در ایام فاطمیه به عزاداری برای فاطمه(س) می‌پردازند. بنابر نقل برخی منابع، محسن جنین فاطمه نیز در جریان این رویداد سِقط شده است.

شیعیان برای شهادت حضرت زهرا(س) به مواردی استناد کرده‌اند؛ از جمله آنکه بنابر روایتی از امام کاظم(ع)، عنوان صِدّیقه شهیده برای فاطمه(س) به‌کار رفته است. همچنین محمد بن جریر طبری، متکلم امامی قرن سوم هجری، در کتاب دلائل الامامه، روایتی از امام صادق(ع) نقل کرده که در آن، علت شهادت فاطمه(س)، سقط جنین او در اثر ضربه دانسته شده است.

منابع شیعه و اهل‌سنت به جزئیاتی از وقایع منتهی به درگذشت حضرت فاطمه(س) اشاره کرده‌اند؛ از جمله هجوم به خانه فاطمه و امام علی(ع)، سقط شدن جنین او و همچنین سیلی‌زدن و تازیانه‌زدن به وی. کهن‌ترین منبعی که در این باره مورد استناد شیعیان قرار گرفته، کتاب سُلَیْم بن قیس هِلالی است که در سده اول هجری نگاشته شده است. شیعیان همچنین شهادت فاطمه(س) را مستند به روایاتی دانسته‌اند که در منابع اهل‌سنت نیز وجود دارد. کتاب «الهجوم علی بیت فاطمه» در این باره روایاتی از ۸۴ راوی را در منابع اهل‌سنت نقل کرده است.

دیدگاه ها

به کیفیت جدول شرح در متن تصویری 198 شهادت حضرت فاطمه(س) چه نمره ای می دهید؟
 • ناصر پودینه مقدم:
  سلام، عالی بود. سپاس.
  2 هفته پیش2022-01-12 22:38:08

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • عبدالرضا کاظمی:
  عالی بود
  3 هفته پیش2022-01-06 22:34:51

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • مریم میرشجاعی:
  درود وسپاس.🌷🌷
  3 هفته پیش2022-01-06 13:31:11

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • آناهیتا حاجی ابوتراب:
  خوب بود
  3 هفته پیش2022-01-06 13:27:06

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • Maral khashei:
  سخت بود
  3 هفته پیش2022-01-06 02:46:17

  پاسخ: سلام و سپاس.