معنی تالین در دهخدا

تالین

تالین

  • تالین. (اِخ) دهی است از دهستان ترگور بخش سلوانا شهرستان ارومیه. در17500 گزی شمال سلوانا در مسیر راه ارابه رو موانا قرار دارد. در دره واقع و هوای آن معتدل است و 109 تن سکنه دارد. آب آن از روضه چای و محصول آن غلات و توتون و شغل اهالی زراعت و گله داری است. صنایع دستی آنان جاجیم بافی است. راه ارابه رو دارد و در تابستانها می توان اتومبیل برد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 4).

  • تالین. (اِخ) پایتخت استونی بر کنار خلیج فنلاند، دارای 145000 تن سکنه و صادرات آن چوب است. روسها این شهر را «روال » میگویند.

  • تالین. [ی َ] (اِخ) ژان - لامبر (1767- 1820 م.). وی یکی از مردان سیاسی و انقلابی فرانسه بود و در پاریس متولد شد و در همان جا درگذشت. پدرش صاحب مهمانخانه و خود عضو تجارتخانه بود، روزنامه ٔ «لامی دِ سیتُوایَن » را منتشر ساخت ولی موفقیتی بدست نیاورد. پس از «دهم اوت » منشی محکمه ٔ کمون پاریس شد و در مقابل کنوانسیون از اعضاء کمون دفاع کرد و سپس عضو مجلس کنوانسیون شد و نتوانست از مخالفت با کشتار سپتامبر خودداری کندو در مخالفت با «ژیروندن ها» انتقام جویی خود را آشکار ساخت و علیه روبسپیر رأی داد. در دسامبر 1794 م. با خانم «فونتنای » ازدواج کرد. بانوی مذکور همان کسی است که بعدها پس از مرگ روبسپیر به «نوتردام دو ترمیدور» ملقب شد و در دورانی که تالین در مصر بود، خانم مذکور افتضاحاتی برپاساخت از آن جمله صاحب سه اولاد شد که یکی از آنها دکتر «کابارو» متوفی بسال 1870 م. است و چون تالین به پاریس برگشت، او را طلاق داد. آنگاه بنا بخواهش خود کنسول «الیکانت » اسپانیا شد و پس از چند سال بپاریس بازگشت و در همان جا درگذشت. رجوع بماده ٔ بعد شود.

  • تالین. [ی َ] (اِخ) خانم ژان - ماری - اینیاس - ترزا کاباروس (1773- 1835 م.). دختر «کاباروس » سرمایه دار اسپانیایی است. وی در شانزده سالگی با «مارکیز دو فونتنای » ازدواج کرد و در اوائل انقلاب کبیر فرانسه از وی جدا شد. خانم مذکور در سال 1793 م. توقیف شد و بدست تالین (ژان - لامبر) نجات یافت و چندی معشوقه ٔ وی بود آنگاه با او ازدواج کرد و پس از جدایی از تالین در سال 1805 همسر «کنت دو کارامان » شد و از شوهر سوم که بعدها عنوان شاهزادگی «شیمای » را بدست آورده بود، صاحب چهار فرزند شد. در اواخر عمر به بروکسل در قصر «شیمای » زندگی میکرد. رجوع به تالین (ژان - لامبر) شود.

بخش پیشنهاد معنی و ارسال نظرات
جهت پیشنهاد معنی لطفا وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که هنوز عضو جدول یاب نشده اید از اینجا ثبت نام کنید
امتیاز شما به نتایج جستجوی تالین در سایت جدول یاب:
معنی این واژه در بانک های دیگر
  • تالین (حل جدول): پایتخت جمهوری استونی